shield   The 9th Annual Baltimore Dragon Boat Challenge June 24, 2017
Click Here to View Race Day Pics
 
8:00 AM - Opening Ceremonies
 
1 8:30 Time Trials - Heat 1
500M Team Name Place Time Notes
  1 PNC Bank (10) 3 3:27.107 Corp and BCS to race 8 & 9
2 Schuykill Dragon Grandmasters (20) 1 3:13.684
3 Annapolis Dragon Boat Club BCS (22) 4 3:47.537 Women to races 10 & 11
4 Jersey Girls (28) 2 3:21.747

2 8:42 Time Trials - Heat 2
500M Team Name Place Time Notes
  1 Grateful Bread (26) 4 4:17.445 Corp and BCS to races 8 & 9
2 Team Relentless Orange Krush (1) (*5 sec awarded due to collision) 3 3:30.937*
3 GoPink!DC (14) 1 3:15.841 Women to races 10 & 11
4 Philadelphia Flying Phoenix (9) 2 3:22.834

3 8:54 Time Trials - Heat 334
500M Team Name Place Time Notes
  1 DCH Youth 1 (7) 1 2:49.060 Mixed to races 12 - 16
2 Schuylkill Dragons Purple (25) 2 2:53.493
3 DCH Youth 4 (O) (15) 4 3:36.405 Women to races 10 & 11
4 Relentless Red (18) 3 3:25.205

4 9:06 Time Trials - Heat 4
500M Team Name Place Time Notes
  1 DCH Youth 2 (5) 2 3:06.169 Mixed to races 12 - 16
2 DC Dragons (13) 1 2:53.092
3 DCH Youth 3 (24) 3 3:26.842 Women to races 10 & 11
4 Annapolis Dragon Boat Club Women (27) 4 4:14.105
 
5 9:18 Time Trials - Heat 5
500M Team Name Place Time Notes
  1 Pittsburgh Paddlefish (21) 4 3:00.953 Mixed to races 12 - 16
2 Philadelphia Dragon Boat Association (PDBA) (2) 1 2:36.859
3 DCH Premier Mixed (8) 2 2:39.356
4 Bucks County Dragon Boat Blazing Dragons Fire (16) 3 2:39.757
 
6 9:30 Time Trials - Heat 6
500M Team Name Place Time Notes
  1 Gotham Thunder 4 3:13.828  
2 Pennsylvania Dragon Boat Club (PDBA) (12) 1 2:49.858
3 Catch 22 (4) 3 2:54.357
4 DCH Racing 2 (11) 2 2;53.828

7 9:42 Time Trials - Heat 7
500M Team Name Place Time Notes
  1 Charlotte Fury Gold (6) 3 2:57.546 Mixed to races 12 - 16
2 Relentless Dragon Boat Association (17) 2 2:42.716
3 Pottstown Dragon Warriors (19) 4 3:07.770
4 Paddlin for MB Powered by GWN (23) 1 2:32.076

8 10:00 BCS and Corporate Semifinal - Heat 1
500M Team Name Place Time Notes
  1       BCS to race 17
2 Annapolis Dragon Boat Club BCS 2 3:40.434
3 Grateful Bread 1 3:09.909 Corp to race 18
4      
 
9 10:12 BCS and Corporate Semifinal - Heat 2
500M Team Name Place Time Notes
  1       BCS to race 17
2 GoPink!DC 1 3:17.754
3 PNC Bank 2 3:31.194 Corp to race 18
4      

10 10:24 4Women's Semifinal - Heat 16
500M Team Name Place Time Notes
  1       To races 19 & 20
2 Annapolis DBC Women 3 3:51.169
3 Schuykll Dragons Purple 1 3:03.108
4 Philadelphia Flying Phoenix 2 3:16.644
 
11 10:36 Women's Semifinal - Heat 2
500M Team Name Place Time Notes
  1 Team Relentless Orange Krush (18) 4 3:25.182 To races 19 & 20
2 Schuykll Dragons Grandmaster (20) 1 3:04.881
3 Jersey Girls (28) 2 3:05.406
4 Relentless Red (18) 3 3:10.750

12 10:48 Mixed-B Semifinal 1
500M Team Name Place Time Notes
          To races 21 - 23
2 DCH Youth 3 (24) 3 3:16.611
3 DCH Racing 2 (11) 1 2:54.609
4 Gotham Thunder 2 2:59.346
 
13 11:00 Mixed-B Semifinal 2
500M Team Name Place Time Notes
  1       To races 21-23
2 DCH Youth 4 (O) (15) 3 3:04.861
3 Charlotte Fury Gold (6):04.861 2 2:48.350
4 :04Pottstown Dragon Warriors (19) 1 2:50.989
 
14 11:12 Mixed-B Semifinal 3
500M Team Name Place Time Notes
  1       To races 21 - 23
2 Catch 22 (4) 1 2:40.028
3 DCH Youth 2 (5) 3 3:06.363
4 Pittsburg Paddlefish (21) 2 3:03.690
 
15 11:24 Mixed-A Semifinal 1
500M Team Name Place Time Notes
  1 DC Dragons (13) 4 2:38.401 To races 24 & 25
2 Paddlin' for MB Powered by GWN (23) 1 2:26.216
3 Bucks CountyDragon Boat Blazing Dragons Fire (16) 2 2:34.836
4 Relentless Dragon Boat Association (17) 3 2:35.106
 
16 11:36 Mixed-A Semifinal 2
500M Team Name Place Time Notes
  1 Pennaylvania Dragon Boat Club (PDBC) (17) 3 2:38.113 To races 24 & 25
2 Philadelphia Dragon Boat Associati9on (PDBA) (2) 1 2:31.439
3 DCH Premier Mixed (8) 2 2:36.575
4 DCH Youth 1 (7) 4 2:40.081
 
17 1:00 BCS Final
500M Team Name Place Time Notes
  1       Medal
2 GoPink DC (14) 1 3:10.364 Gold
3 Annapolis DragonBoat Club BCS (22) 2 3:26.907 Silver
4        
 
18 1:12 Corporate Final
500M Team Name Place Time Notes
  1       Medal
2 PNC Bank (10) 1 2:50.563 Gold
3 Grateful Bread (26) 2 3:20.929 Silver
4        
 
19 1:24 Women's Minor Final
500M Team Name Place Time Notes
  1       Medal
2 Team Relentless Orange Krush (18) 1 3:16.692 Gold
3 Relentless Red (18) 2 3:20.980  
4 Annapolis Dreagon Boat Club Women (2 3 3:50.788  
 
20 1:36 Women's Major Final
500M Team Name Place Time Notes
  1 Philadelphia Fyling Phoenix (9) 2 3:04.253 Silver
2 Schuykll Dragons Purple (25) 1 2:45.214 Gold
3 Schuykll Dragons Grandmasters (20) 4 3:05.610  
4 Jersey Girls (28) 3 3:04.525 Bronze
 
21 1:48 Mixed-B Tail Final
500M Team Name Place Time Notes
  1       Medal
2 DCH Youth 3 (24) 3 3:02.765 Gold
3 DCH Youth 4 (O) (15) 2 3:01.633  
4 DCH Youth 2 (5) 1 2:50.877 Gold
 
22 2:00 Mixed-B Minor Final)
500M Team Name Place Time Notes
  1       Medal
2 Pittsburg Paddlefish (21) 2 2:53.116  
3 Pottstown Dragon Warriors (19) 3 2:57.657  
4 Gotham Thunder (3) 1 2:51.321 GOLD
 
23 2:12 Mixed-B Major Final
500M Team Name Place Time Notes
  1       Medal
2 DCH Racing 2 (11) 2 2:30.906 SILVER
3 Catch 22 (4) 1 2:26.031 GOLD
4 Charlotte Fury Gold (6) 3 2:37.308 Bronze
 
24 2:24 Mixed-A Minor Final
500M Team Name Place Time Notes
  1 DCH Youth 1 (7) 2 2:38.155 Medal
2 Relentless Dragon Boat Association (17) 3 2:38.953  
3 Pennsylvania Dragon Boat Club (PDBC) (12) 4 2:39.417  
4 DC Dragons (13) 1 2:37.996 GOLD
 
25 2:36 Mi9-A Major Final
500M Team Name Place Time Notes
  1 DCH Premier Mixed (8) 2 2:21.39  
2 Paddln' for MB Powered by GWN (23) 1 2:21.30  
3 Philadelphia Dragon Boat Association (PDBA) (2) 3 2:29.870  
4 Bucks County Dragon Boat Blazing Dragons Fire (16) 4 2:30.110